poniedziałek, 14 maja 2018

Obrazki z Madery widziane oczami urlopowicza



 ...I przesłane e-mailem. Tak, bo te obrazki Madery pochodzą od mojej Córki, która z całą swoją rodzinką przebywała tam na urlopie. Przesyłała mi je pocztą elektronową. Są to w większości zdjęcia zrobione o wschodzie słońca. Robiła je z balkonu ich pensjonatu w Calheta, kiedy rodzinka smacznie jeszcze spała.

Ja sama nigdy na Maderze nie byłam. Dużo jednak o niej czytałam. Czy kiedyś tam będę? Chyba nie. Z prostej przyczyny, nie znoszę latania samolotami. Ale… ale że nigdy nie powinno się mówić „nigdy”, to może tam jednak zawitam. Kto wie? A nuż naukowcy zdążą - jeszcze przed moim zejściem - urealnić teleportację? ;)

***

Madera to portugalska wyspa należąca do archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Ze względu na swój łagodny klimat nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Jest to wyspa szczególna, nie tylko ze względu na bogatą roślinność, lecz przede wszystkim ze względu na jej pochodzenie. Otóż Madera, to jeden z najwyższych wulkanów na świecie. Wyspa powstała w wyniku erupcji podwodnego wulkanu, nic więc dziwnego, że jej powierzchnia jest bardzo górzysta. Najwyższym szczytem na Maderze jest Pico Ruino - 1862 m,n.p.m.

Madera jest największą wyspą archipelagu. Jej powierzchnia to: 741 km², długość 57 km (z zachodu na wschód), szerokość 22 km w najszerszym miejscu, długość wybrzeża około 140 km. Główne miasto Madery to Funchal.

(mapa z Internetu)

Madera została odkryta przez przypadek przez 3 portugalskich żeglarzy, których sztorm zagnał w 1418 roku na tę wulkaniczną wyspę. To właśnie oni nazwali ją Ilha Madera, czyli Wyspą Drewna lub Zalesioną Wyspą.

Madera to nie tylko bogata historia, to niezwykle piękne, zapierające dech w piersiach górzyste widoki. To także wspaniała i zdrowa kuchnia oraz kameralne, skromne miasteczka i wioski, zupełnie odmienne od bogatych kurortów np. sławnej i często odwiedzanej przez Polaków hiszpańskiej Majorki.

Maderę już w XIX wieku odwiedzały znane osobistości. Jest tam także polski ślad. Na przełomie 1930/31 r. na wypoczynku przebywał tam Józef Piłsudski. Jego pobyt upamiętnia tablica w wilii Quinta Bettencourt na przedmieściach Funchal. Znana tam także jest legenda, która mówi o tym, że król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk przeżył jednak bitwę pod Warną (10.11.1444r.) z wojskami tureckimi (pod dowództwem sułtana Murada II) i osiadł na Maderze.

Oto zdjęcia prosto z Madery…
Dokładniej, to z balkonu w pensjonacie w Calheta. Może nie są zbyt wyraźne,
 ale są jeszcze ciepłe, bo otrzymałam je od Córki pocztą mailową.

Inne zdjęcia, o wiele ładniejsze i ciekawsze, bo już z wędrówki po Maderze, 
można oglądnąć na moim blogu fotograficznym. Link podaję na końcu.










O Maderze - w kontekście sławnych ludzi - mówi się obecnie także. Szczególnie w czasie trwającego Mundialu, bo to właśnie na Maderze w 1985 roku urodził się wielki piłkarz Cristiano Ronaldo.

Tak jak wspominałam wyżej, inne zdjęcia z Madery, o wiele ładniejsze i ciekawsze, bo już z wędrówki po wyspie, można oglądnąć na moim blogu fotograficznym. Oto link

HKCz
27.06.2014.